Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zase k problematice nájemného

13. 7. 2009

Zase k problematice nájemného

bytový odbor:

http://byty.praha-mesto.cz/

 

pěkný portál:

http://www.seniorclub.cz/

http://www.seniorclub.cz/pravnipomoc.htm

 

PORADNA:
http://www.iure.org/SvProj/pr

 

 

Linka důvěry
pro seniory
800 200 007
denně 8-20 hod

.........................................................

cituji z článků:

http://www.praha.eu/jnp/cz/obcan/volny_cas/diskuze/online_rozhovory/bohumil_zoufalik.html

 

http://www.novinky.cz/ekonomika/172228-najmy-se-od-ledna-zvysi-az-o-tisic-korun-mesicne.html

 


http://www.prvnikrok.cz/
http://www.prvnikrok.cz/detail-clanek.php?clanek=1327

 

To je zdá se Ministerstvo za vše zodpovědné!

Sídlo: Staroměstské náměstí 6, 110 15 Praha 1
Telefon: +420 224 861 111
Fax: +420 224 861 333
Domovská stránka: http://www.mmr.cz/
E-mail: info (zavináč) mmr (tečka) cz

 

Deregulace může zvýšit nájem i o polovinu

1. 7. 14:49
Příští rok může díky končící regulaci nájemné vzrůst v některých menších městech i o více než 50 %. V krajských městech by naopak narůst cen neměl být tak dramatický, neboť nájemné je zde obecně vyšší a regulace potrvá až do roku 2012. Vyplývá z kalkulačky pro výpočet regulovaného nájemného pro rok 2010, kterou představilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Podle MMR (http://www.mmr.cz/) se regulované nájemné letos zvýší o necelých 30 % a v příštím roce průměrně o více než 17 %. Výše konečného nájemného se po deregulaci bude odvíjet například od atraktivity lokality, aktuální běžné výše nájemného a počtu let deregulace. Od roku 2011 bude v bytech, ve kterých dřív platil regulovaný nájem, platit volné nájemné, jehož konečná výše bude záviset na majiteli bytu.

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

http://sreview.soc.cas.cz/uploads/38eb91812a91d9a3d1cce947d7149f2802f8fa50_MikeszovaLux2009-2.pdf

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

http://finance.idnes.cz/penize-casto-utikaji-nenapadne-vyplati-se-vse-si-zapisovat-a-kontrolovat-1l8-/viteze.asp?c=A090213_140435_viteze_fib


Peníze často utíkají nenápadně. Vyplatí se vše si zapisovat a kontrolovat
14. února 2009
Myslíte si, že už víc šetřit nemůžete? Možná byste se divili, kolik peněz vám utíká cestami, které považujete za bezvýznamné. Naučte se vést domácí účetnictví. Týden si pečlivě zapisujte úplně všechny příjmy.


 

Za rok ušetříte i 10 000 korun
Musíte sledovat jak příjmy pravidelné, tedy mzdu, zisky z podnikání, sociální dávky, tak i příležitostné, například z brigád nebo dary či výnosy z vkladů, investic a podobně. Stejně pečlivě si zapisujte také výdaje.

A to běžné denní, jako jsou nákupy, výdaje za domácnost, zájmy, školu, cestování a podobně. Neopomeňte také pravidelná vydání na nájem, energie, splátky úvěrů, leasingu a podobně, nepravidelné – velké nákupy, školy v přírodě, dovolené, pokuty a podobně.

Co zjistíte? Tak třeba že zdánlivě nevinné desetikoruny se za měsíc a rok rozrostou do obludně vysokých částek. Ráno si koupíte při cestě do práce časopis za dvacet korun a k němu kávu z automatu.

Místo do jídelny, kde by vám stačilo šedesát korun, jdete za stovku na oběd do rychlého občerstvení. Po cestě z práce si v trafice všimnete DVD za 49 korun. Koupíte ho, přestože tenhle film dávají každý půlrok televizi.


Jak se chovat v krizi
- Minimalizujte půjčky a omezte výdaje na nezbytné věci.
- Vytvořte si rezervu, pokud možno tří až pětinásobek měsíčního
  příjmu, pro případ, že přijdete o zaměstnání.
- Pojistěte se pro případ dlouhodobé nemoci či úrazu.
- Zadlužujte se jen kvůli základním potřebám, např. bydlení. Neberte si
  půjčky na spotřební zboží nebo dovolenou.
 
Zdroj: Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR
 


Nakoupíte ve večerce, ve které jsou ceny zhruba o třicet procent vyšší než v diskontu, kam se vám už nechce. Místo 300 zaplatíte 390 korun. Za den jste tak vyhodili oknem 210 korun.

Kdybyste se podobně chovali jeden den v týdnu, bude to za měsíc osm set čtyřicet korun, za rok deset tisíc korun. A za ty už pořídíte třeba novou televizi.

Peníze utíkají i jinde. Ještě nenápadněji. Kdy jste naposledy kontrolovali, kolik platíte za vedení účtu v bance, telefonnímu operátorovi za paušál, zda nemáte drahou pojistku, kterou nepotřebujete, nevýhodný tarif energetické společnosti, zastaralé připojení k internetu, když už dávno telekomunikační společnost nabízejí rychlejší a levnější a tak dále?

Nejlepší je "černé na bílém"
Setrvačnost dokáže ročně obrat rodinný rozpočet o tisíce korun. Pokud budete mít údaje o svých příjmech a výdajích před sebou "černé na bílém", bude se vám šetřit lépe a snáze najdete černé díry vašeho rodinného rozpočtu. Zvolte si, v jakých časových intervalech budete položky zapisovat a vyhodnocovat.

Odborníci doporučují týdenní mezisoučty, měsíční součty a roční vyhodnocení. Peníze můžete sledovat i pomocí speciálního počítačového programu – některé jsou ke stažení na internetu. Například zde: http://www.slunecnice.cz/sw/jednoduche-domaci-ucetnictvi/