Jdi na obsah Jdi na menu
 


v domech s majitelem - pomůže-li město?!

1. 10. 2008

Město nabídne sociálně slabým nájemníkům náhradní bytyPraha - Město nabídne sociálně slabým nájemníkům náhradní byty, část nákladů by měli hradit majitelé domů
 
Autor:
Petr Kupec
--------------------------------------------------------------------------------
 28.1.2008 19:09
 
Magistrát má v rezervě zhruba 600 malometrážních bytů pro sociální případy, jejich úroveň ovšem není upravena žádným zákonem.
Autor: Vít ŠimánekNemáte peníze na zdražující regulovaný nájem v soukromém bytě s majitelem? Obraťte se na magistrát, najde vám lacinější bydlení. Bude za to ovšem chtít částečnou úhradu od majitele domu.

Zatím je to jen plán pražské radnice, může se ale brzy stát realitou. Postupná deregulace nájmů a s ní spojený nárůst počtu sociálních případů přiměly politiky zvážit zajímavou novinku. Nájemce v bytě se soukromým majitelem bude moci magistrát požádat o náhradní bydlení. „Napíše žádost a my ji posoudíme, v případě, když dojdeme ke zjištění, že nemá opravdu žádné možnosti jak nájem zaplatit, vyhledáme pro něj sociální byt,“ řekl radní Jiří Janeček, do jehož kompetence bytová politika spadá. Svízel je ovšem v tom, že část nákladů chce magistrát hradit z poplatku, který by měl za převzetí nájemníka inkasovat od majitele domu.

„Tuto částku momentálně počítá bytový odbor, bude stanovena v závislosti na tom, kolik činí plně tržní nájemné v té které konkrétní lokalitě,“ uvedl Janeček.

Právě na výši této částky ovšem napjatě čekají majitelé pražských domů. V metropoli je bytů s regulovaným nájemným, které mají soukromého vlastníka, zhruba 70 tisíc. „Je otázka, jestli se to majiteli vyplatí, samozřejmě jde o to, jak vysoká bude ta úhrada,“ míní místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin.

Podle něj je sice vyhlídka na možnost pronajmout byt za tržní nájem příjemná, nicméně stěhování sociálně problematických nájemníků přináší některé obtíže. „Byty po nich bývají většinou zdevastované a majitel musí dát mnohdy až 400 tisíc korun za uvedení bytu do provozuschopného stavu,“ popisuje Dellin.

„Výhodnost budeme moci posoudit až podle stanovených částek, nejspíš to ale bude různě výhodné pro majitele domů v centru a v okrajových čtvrtích,“ odhadl Dellin.

Pokud by se majiteli úhrada zdála příliš vysoká, nemusí s převzetím nájemníka městem souhlasit. Právo veta bude mít i nájemce. „Bezpodmínečně nutný bude souhlas obou stran,“ potvrdil šéf bytového odboru magistrátu Vladislav Dykast.

Sdružení nájemníků se nápad magistrátu líbí, obavy však má z úrovně nabízených náhradních bytů. Magistrát má v rezervě zhruba 600 malometrážních bytů pro sociální případy, jejich úroveň ovšem není upravena žádným zákonem. „Zatím nemáme definici sociálního bytu ani zákon o sociálním bydlení,“ upozornil předseda sdružení Stanislav Křeček. „Jde nám o to, aby nájemníkům nebyly nabídnuty nějaké holobyty,“ prohlásil.

Na magistrátu momentálně chystají studii, která podrobně zmapuje strukturu kategorií městských bytů a možnosti jejich využití. Iv závislosti na výsledcích bude pak o náhradním bydlení rozhodovat. „Pokud bude pro sociální případy více možností bydlení, samozřejmě se pokusíme o diskusi,“ dodal radní Janeček.