Jdi na obsah Jdi na menu
 


Realitní kanceláře - JAK NA TO?

12. 6. 2008

Cituji z: http://utulne.centrum.cz/napady/160351-bojite-se-realitek-bohuzel-mate-proc.aspx 

útulně.cz

Bojíte se realitek? Bohužel máte proč!

Realitní kanceláře vám mohou pomoci splnit sen o krásném bydlení, ale také vás přivést na mizinu nebo aspoň do problémů. Před jakými pochybnými praktikami byste se měli mít na pozoru?

11.6.2008 | diskuse (9)

Reklama


Trik č. 1 – Neváhejte a kupujte!

 

Známkou serióznosti rozhodně není nátlak na klienta. Věty typu »rozmyslete se do večera, máme ještě další zájemce« (zvlášť, pokud jste zrovna řekli, že chcete, aby si nemovitost prohlédl váš známý stavař), by vás měly varovat. I rychlé rozhodnutí může být sice správné, ovšem mnohem častěji jsou ukvapené kroky počátkem problémů. Proto nepodepisujte makléři nic na první schůzce!

 

 

Trik č. 2 – Pochybná smlouva

 

Ještě před podpisem smlouvy se přesvědčte, že na nemovitosti nejsou žádná věcná břemena. Ujištění makléře samozřejmě nestačí, automatickou věcí by měl být výpis z katastru nemovitostí. Pokud máte pocit, že ve smlouvě něco »nehraje«, můžete požádat o radu odborníka. Rozhodně je lepší zaplatit několik set korun za odbornou konzultaci s právníkem, než udělat chybu, která by vás mohla stát statisíce. 

 

 

Podpisu smlouvy by mělo předcházet důkladné zvážení všech okolností.

 

 

Trik č. 3 – Provize? O tom se teď nebavme!

 

Provize ze zprostředkování koupě a prodeje nepochybně realitní kanceláři náleží, nicméně tato částka by měla být jasně formulována, stejně tak jako cena nemovitosti. Není důležitá jen její výše, ale také to, zda provizi platí kupující, prodávající nebo oba (a v jakém poměru). Může jít až o statisícové částky, proto byste o výši provize a o tom, kdo ji platí, měli mít jasno už od začátku.

 

 

Trik č. 4 – Tady se to trochu rozpadá, ale podívejte támhle na ten krásný lustr!

 

Špatný technický stav budovy je někdy patrný na první pohled; v mnoha případech však nedostatky odhalí jen zkušené oko. Zdaleka ne všechny realitní kanceláře jsou natolik férové, že se nesnaží negativa nenápadně odsunout do pozadí, aby vám pak zůstaly jen oči pro pláč, když zjistíte, že neplánované výdaje za opravy pořádně odlehčí vaší peněžence. Infarktové situace vás může ušetřit najatý odborník, který objektivně zhodnotí stav a životnost nemovitosti.

 

 

Zaměřte se na to, kolik procent z ceny nemovitosti činí provize a kdo ji platí.

 

 

Asociace realitních kanceláří ČR radí:

Vyhledávejte služby zavedených realitních kanceláří. Vyhýbejte se jednotlivcům, slibujícím fantastické nemovitosti a služby.

Ve vámi vybrané realitní kanceláři si všímejte jednání jejích pracovníků, vybavení kanceláří, celkové atmosféry. Řekne vám to víc než jakákoli reklama.

Kupujete-li nemovitost přes realitní kancelář, vyžádejte si doklad o tom, že může tuto nemovitost nabízet. Ušetříte si čas, peníze a zklamání.

V případě sepsání kupní smlouvy trvejte na notáři či advokátovi. Jinými osobami psanou kupní smlouvu odmítněte.

 

 

Foto: www.bystricko.cz, www.megareality.cz, www.freshsqueezedmarketing.com

Autor: Anna Menoušková